aynayap

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
aynayap

At Yarışı

GÜLERCE ekürisi röportajı

yavuzhan

GÜLERCE ekürisi röportajı Empty GÜLERCE ekürisi röportajı

Mesaj  yavuzhan Cuma Nis. 24, 2009 12:36 pm

Tüm yarışseverler GÜLERCE ismini ezberledi..Bize biraz kendinizden ve ailenizden bahsedermisiniz?
    --Aslen ESKİŞEHİR liyiz..Ailecek ticaretle uğraşıyoruz..Ama şimdi emekli olacak gibiyiz..Büyük kızım GÜLNUR,İSTANBUL TAKSİM de BAMKA döviz bürosunu işletiyor.. Zaten bizim BAMKA serimizde ordan doğdu..Küçük kızım SELMA da otomotiv işleriyle uğraşıyor..Eşim NURBİYE de bildiğiniz gibi benimle birlikte.. Kardeşim İBRAHİM de atsahibi bu arada..Ayrıca İZMİR de HİSAR OTEL bize ait..

--İlk atlarınız nelerdi?

--HACIM vardı..BAMKA serimiz vardı..4 tane BAMKA ile başladık biz...

--Peki YAVUZHAN?

--YAVUZHAN her şeyiyle çok özel bir attı..Herkes takdir eder herhalde..ALLAH ona babalık nasip etmedi.Bağırsak düğümlenmesinden öldü..2,5 yaşında aldık onu..Devlet harası yetiştirmesiydi.Onu şampiyon olacak diye almamıştık..Bazı sorunları vardı zaten.. Talibi çok değildi..Fiyatıda çok fazla değildi tabii..Yanımdakiler pek alma taraftarı olmadılar.Ama ben '' pahalı atların iyi koşacağı garanti mi'' diye düşünüyordum. Hocalarım beğenmeye beğenmeye aldı..Ben istedim özellikle almayı. İlk koşusunu İSTANBUL da TINAY ile 900 kumda kazandı...

--Ne zaman bu at şampiyon olur dediniz?

--Bu soruya antrenörümüz cevap versin..

m.çay: İlk startında ve taylığında ne kadar kaliteli bir at olduğunu anlamıştık.. Zaman ilerledikçe kendiliğinden görüldü zaten...Her mesafenin rekortmeni oldu..Ayrıca çok ekonomik koşardı..Hep yakın ara kazandı..Rakibi ne koşarsa bir fazlasını koşardı sadece..Çok yarış kazandık fotoyla..YAVUZHAN ile aynı döneme AKYEL,SIH TAHA , HASTAY gibi birçok kaliteli at denk geldi..Çoğu YAVUZHAN dan dolayı gerçek gücünü gösteremedi..En çok HABERBATUR direndi bize..Çünkü o da YAVUZHAN ın performansının düştüğü bir dönemde rakip oldu bize..Ancak YAVUZHAN ile HABERBATUR u yan yana koyma kmümkün değil..

--Peki öldüğünde ne hissettiniz?

--Ben hastalandım..Birkaç gün sürdü rahatsızlığım..Evden biri ölmüş gibi oldu.Herkes çok üzüldü..Sanki evladım öldü..Onun için FOÇA daki çiftliğimizde özel bir anıt mezar hazırladık..

--Ya YAVUZHAN dan sonrası?

--Attan gelen parayı ata yatırıyoruz..İngiliz atçılığınada yöneldik..AVRUPA ya AMERİKA ya açık arttırmalara gittik..Hem anne hem tay aldık..TJK nın getirdiği aygırlatıda kullanarak iyi atlar elde etmek istiyoruz..

--Sayın ÇAY..En iyi ingiliz atınız hangisiydi?

m.çay: Bence en iyi ingilizim BİZİM AYANCIKLI idi..Tam performansını gösteremedi belki..Ama bence oydu..Şimdi çok şeyler beklediğimiz bir GÜLERCELER S STAR ve POST DILUVIAN var..

--YAVUZHAN dan sonraki arap atları hakkında ne düşünüyorsunuz?

--MAGRİP bir YAVZUHAN olamaz..Çünkü sadece kum koşuyor..Bu yıl aldığımız iki tane tayımız var..İnşallah onlar çok başarılı olacak..YAVUZHAN ın yerini biz değil TÜRKİYE dolduramaz..Eğer YAVUZHAN veya CAŞ olsa idi son koşuda fransızlara yıkılmazdık..YELHAN koşsa belki iyi birşeyler yapabilirdi..Fakat onda da sorunlar var..Taylığından beri tedavi edilerek koşturuyoruz

--GÜLERCE,MEHMET ÇAY birlikteliği nasıl başladı?

--17 sene önce tanıştık..HİSAR OTEL in ön büro müdürüydü..Biz TJK nın anlaşmalı oteliydik..MEHMET ata meraklı bir insandı..Bana bir at alıp bu işe başlamam için çok ısrar etti..1 aldık 2 aldık derken zamanla büyüdük bu hale geldik..

--FOAL konusunda ne düşünüyorsunuz?

--Biz TJK nın neferiyiz.O bizim hükümetimiz..Ne derse onu yaparız...

--Hara ve çiftiliklerinizden bahsedermisiniz?

--FOÇA da iki ayrı çiftliğimiz var..Birinde erkekler diğerinde ise kısrak ve yavrular var..Koşan koşmayan anne yavru toplam 100 den fazla atımız var..Oturmuş bir düzenimiz var..5 tabe antrenörümü var başta MEHMET ÇAY olmak üzere.. HALİS YILDIZ baş idman jokeyimiz..UTKU GÜVEN de ( apranti) bizimle birlikte.. Ayrıva veterinerimiz var..Hiç bir antrenör kendince tedavi uygulamaz..Bunun için doping de olmaz bizde..Seyisimizi bile kimse satın alamaz..Ekibimiz çok temizdir..

--Bundan sonraki hedefleriniz neler?

--Daha fazla büyümeye gerek yok..Başa çıkamayız zaten..Ortamımız,çiftliğimiz iyi.. Yaptığımız iş içimize siniyor..

--GAZİ hayaliniz var mı?

--Elbette..Her atçı GAZİ kazanmak ister..Birçok önemli koşuyu defalarca kazandık.. İnşallah kendi yetiştirdiğimiz bir atlada GAZİ yi kazanmak isteriz..

--Yarış basını için neler söyleyeceksiniz?

--Derginiz çok güzel..Umarım kısa zamanda bıkıp bırakmazsınız sizde..Yayın hayatınızda başarılar dilerim...

Forum Saati Salı Mart 19, 2024 12:02 pm